Yerli kripto para birimi “Sikke” hakkında her şey

Block Chain teknolojisinin her geçen gün daha da hayatımıza girdiği şu günlerde her gün yeni bir altcoin piyasaya sürülmekte. Öncelikle kripto paralar ne işe yarar bilmiyorsanız şuradan bilgi edinebilirsiniz:

Kripto paraları millileştirmek kimin aklına geldi bilmiyorum ama şu an trend olan bir şey varsa o da sürekli duyduğunuz “Rusya yerli kripto para birimini çıkardı, Venezuela yerli parasını çıkartıyor” vs.

Kriptonun varoluşuna aykırı bu “Yerli” kelimesi cidden ilginç bir hal almaya başladı. Decentralized yani merkezi olmayan, hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, hiçbir şekilde izlenemeyen kripto paralar nasıl yerli oluyor acaba? Neden bu kelimeyi ısrarla kullanıyoruz?

Elbette ben milliyetçiliğe karşı biri değilim ama olay o değil ki, sen bana şunun cevabını ver, senin teknolojin nedir? Yürüttüğün kampanyalar gerçek mi? Diğer para birimlerinden farkın nedir? Neye hizmet ediyorsun? Para transferlerin yeterince hızlı mı? Destekçin var mı? Kripto borsalarında anlaşmaların nelerdir?

Neyse Sikke coin tanıtımına geçelim

Şirketin resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yerli kripto para birimi “Sikke” hakkında her şey

Twitter hesabına buradan ve forum sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Yerli kripto para birimi “Sikke” hakkında her şey

Sikke ismi nereden geliyor?

Yerli kripto para birimi “Sikke” hakkında her şey

Sikke, yani sabit değerli para tarihte ilk kez Lydia’lılar tarafından basılmış ve sikkenin daha önce basılan paralardan farkı, ağırlığının ve içindeki değerli maden oranının sabit olmasıdır. Bu da insanlara güven veriyor. Ekonomist Halil Erden ve bilgisayar mühendisi Mehmet Ali Tamaç’a da ilham vermiş. Anadolu topraklarına kurulan kripto paraya yine Anadolu topraklarından doğan bu ismi layık görmüşler.

Kısaltması SKK olan Sikke platformunun açıklaması şu şekilde:

“Sikke, 4. nesil bir para ve aynı zamanda ileride gerçek paraların yerine geçebilecek kadar güçlü bir kripto varlıktır. Sikke tokenları; sikke mühendislerinin geliştirdiği çok güçlü, esnek, hızlı ve güvenli RowBlockChain blok zincir teknolojimiz ile üretilen elektronik para token’larıdır. Tüm sikke tokenları birbirine SHA256 (Secure Hashing Algorithm 256) ile üretilmiş Hash’lerle bağlıdır. Bir sikke tokenının doğruluğunu bir önceki veya bir sonraki sikke tokenı tasdik eder.”

Sikke Madenciliği

Açıkçası internet sitelerinde madencilik ile ilgili pek güzel şeyler yazmamışlar. Açıklama olarak da şöyle yazmışlar:

Sikke ekibi kripto varlıkların üretimi ve işlemleri için önerilen madencilik sistemini dünya varlıklarını hunharca kullananan birer canavar ve çevre düşmanı olarak görmektedir.”

Ama diğer kripto para birimlerinden çok farklı bir durum yok, yukarda yazılan teknoloji çoğu kripto para biriminde var.

Daha ayrıntılı bilgiye şu görselden erişebilirsiniz, ayrıca en aşağıda paylaşacağım linkte kendilerini anlatmışlar. Bakmanızda fayda var.

Yerli kripto para birimi “Sikke” hakkında her şey