Bazı kara delikler geçmişimizi silebilir mi?

Gerçek dünyada, geçmişiniz benzersiz bir şekilde geleceğinizi belirler. Eğer bir fizikçi evrenin nasıl başladığını biliyorsa, tüm zaman ve mekân için geleceğini hesaplayabilir.

Fakat bir Berkeley Üniversitesi matematikçisi, bu kanunun yıkıldığı bazı kara delik türleri bulmuş. Birisi bu nispeten iyi huylu kara deliklerden birine girmeye kalkarsa hayatta kalabilir, ancak geçmişleri silinir ve sınırsız sayıda geleceği olabilir.

Bu iddialar geçmişte yapılmış ve fizikçiler bunu açıklamak için “kozmik sansür” çağrısında bulundular.

Kozmik sansür ne demek?

Bazı kara delikler geçmişimizi silebilir

Bu konuyu anlamak için önce Einstein’ın ortaya attığı ve her testten başarıyla geçen “Tekillik” kavramını açıklamak gerekir. Tekillik, sahip oldukları kütlenin ( milyonlarca milyarlarca güneş kütlesinin ) iğne ucu kadar ki bir noktaya sıkışması sonucu oluşan ve evreni neredeyse en çok büken uzay-zaman noktaları. Fakat tekilliğin 4 boyutlu uzayda ortaya çıktığı savunulur. Ortaya 5. boyut girince işler biraz değişiyor. İşte bu yüzük benzeri kara deliklerin birden fazla kara delik oluşturması sonucu oluşan tekillikler herhangi bir olay ufkuna sahip olmuyorlar. Bu da onları dışarıdan izleyebileceğimiz anlamına geliyor. Kendinizi dışarıdan izliyormuşsunuz gibi düşünün.

Geleceğin önceden tahmin edilemeyeceği bir alanda ne gibi bir hayat olurdu belli değil. Ancak bulgu, Einstein’ın genel rölativite denklemlerinin şimdiye kadar evrenin evrimini mükemmel şekilde tanımlamadığı anlamına geliyor.

Araştırmacı Hintz şöyle söylüyor: ”Hiçbir fizikçi bir kara deliğe gidip onu ölçmeyecek. Bu bir matematik sorusu. Ancak bu bakış açısı, bu Einstein’ın denklemlerini matematiksel olarak daha ilginç kılıyor, aynı zamanda felsefik bir boyut da katıyor”

Peki kara delikler geçmişimizi nasıl silebilir?

Bazı kara delikler geçmişimizi silebilir

Hintz, farklı bir kara delik türüyle çalışmalarını yürütüyor. Böyle bir nesnenin olay ufku içinde, Cauchy ufku şeklinde adlandırılan bir alanı var. Cauchy ufku, geçmişin artık geleceği belirlemediği, yani determinizmin (bilimsel kanıtlarla ispatlama) yıkıldığı nokta olarak tanımlanmış. Fizikçiler, hiçbir gözlemcinin Cauchy ufuk noktasını geçemeyeceğini savunuyorlar çünkü teorik olarak geçerlerse yok oluyorlar. Ayrıca Cauchy ufkunda geçmiş zaman dilimi bulunmuyor.

Öncelikle tüm kara deliklerde geçerli değil, sadece bazılarında. Bu kara deliklerin içinden geçersek ki ,Hintz’e göre bunu yapmak mümkün, bilinmezliğin ortasına adım atmış oluyoruz, zaman yok, geçmiş yok, orada ne olduğuna dair hiçbir fikrimiz yok.

VIDEO

Geleceği görmek

Bazı kara delikler geçmişimizi silebilir

Başka bir ilginç konu ise evrenin hızla büyüdüğünü düşünürsek kara delikten baktığımızda 46.5 milyar ışık yılını aşkın boyutu görebileceğimiz anlamına geliyor. Elbette insan zihni bunu kaldırır mı bilinmez, çünkü bu evrende yaşanacak tüm olguları ve bilgiyi görmek demek.

Kendime not: Eğer bu kara delikten geçersem bana atılan hiçbir kazığı unutmayacağıma kendim adıma söz veriyorum.